Mətbuat şərhi 14 fevral 2024
Avropa İttifaqının xarici əlaqələr və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali nümayəndəsi Cozep Borrellin Azərbaycan əleyhinə iddiaları ilə bağlı şərh
13 fevral tarixində Avropa İttifaqının (Aİ) xarici əlaqələr və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali nümayəndəsi Cozep Borrellin Ermənistanın xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan ilə birgə mətbuat konfransı zamanı Azərbaycan əleyhinə səsləndirdiyi əsassız iddialarını pisləyir və rədd edirik.
Ali nümayəndə Cozep Borrellin hərbi təcavüz törətmiş Ermənistan tərəfinə bəraət qazandırması, Ermənistanın hərbi təxribatına göz yumulması kimi qiymətləndirilir. Təəssüf ki, Aİ tərəfi 5 ay sabitlik hökm sürəndən sonra heç bir təhrikedici amil olmadan snayper atəşi nəticəsində Azərbaycan hərbi qulluqçusunun yaralanmasına etinasız yanaşır.
Azərbaycan tərəfindən təxribata cavab olaraq atılmış addımlar tam adekvat və lokal xarakterli idi. Bu tədbirlər həmçinin Ermənistan tərəfindən hərbi eskalasiyanın genişlənməsi cəhdlərinin qarşısını alıb.
Bununla yanaşı, bir daha vurğulamaq istərdik ki, Avropa İttifaqının ali nümayəndəsinin silahlı qüvvələrin geri çəkilməsi barədə heç bir praktiki əhəmiyyətə malik olmayan təklifi təəssüf doğurur. Aİ tərəfi nəzərə almalıdır ki, Ermənistan tərəfindən sərhədyanı bölgələrdə “Avropa İttifaqı Missiyası himayəsi” altında yerləşdirilmiş muzdlular Azərbaycan hərbçilərinin və mülki əhalisinin həyatına təhdiddir.
Azərbaycanın Qarabağ iqtisadi rayonunu könüllü olaraq tərk etmiş erməni əsilli sakinlərin məcburi köçkün kimi qələmə verilməsi və Azərbaycanın ərazisi olan bu bölgəyə münasibətdə “Dağlıq-Qarabağ” kimi mövcud olmayan adlardan istifadə edilməsi qəbuledilməzdir. Azərbaycan tərəfi dəfələrlə erməni sakinlərin öz evlərində qalması üçün müraciətlər etdiyi Aİ tərəfinə yaxşı məlumdur.
Əfsuslar olsun ki, ərazini tərk etmiş erməni sakinlərə münasibətdə hətta ermənilərin dilə gətirmədiyi əvvəlki rəqəmlərə istinada ali nümayəndə tərəfindən düzəliş edilməsinə baxmayaraq, bu məsələdə də nümayəndənin erməni təbliğatının təsirində olduğu aydın görünür.
Bir daha təəssüflə qeyd edirik ki, Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişelin sülhə yönəlmiş təşəbbüslərinə baxmayaraq, xarici əlaqələr və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali nümayəndə birtərəfli ermənipərəst mövqe tutaraq Azərbaycanla Avropa İttifaqı təsisatları arasında uçurum yaradır və özünü nəticə etibarilə, Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesindən tamamilə təcrid edir.

Press release 14 February 2024
Commentary on anti-Azerbaijani allegations by the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Josep Borrell
We condemn and reject the groundless allegations against Azerbaijan voiced by Josep Borrell, the European Union’s (EU) High Representative for Foreign Affairs and Security Policy, during a joint press conference with Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan on 13 February.
The High Representative Joseph Borrell’s whitewashing of Armenia, which committed the act of armed aggression, is considered as turning a blind eye to its military provocation. Unfortunately, the EU side is dismissive of the fact of injury of an Azerbaijani serviceman as a result of an unprovoked sniper attack following 5 months of stable situation.
Azerbaijan’s response to the provocation was totally adequate and of a local character. These response measures have also prevented Armenia from further expanding its military escalation.
Moreover, we must reiterate that the proposal of the High Representative of the European Union for the distancing of forces, which has no practical significance, is regretful. The EU should take into account the fact that the mercenaries deployed by Armenia in border regions under the “patronage of the European Union Mission” jeopardize the lives of Azerbaijani servicemen and civilians.
Furthermore, it is unacceptable to refer to residents of Armenian origin who voluntarily departed Azerbaijan’s Karabakh economic region as displaced people and to utilize non-existent names such as “Nagorno-Karabakh” referring to this region, which is an Azerbaijani territory. The EU is also well aware that the government of Azerbaijan has repeatedly requested that Armenian residents remain in their houses.
Unfortunately, despite the High Representative having corrected the reference to the figures concerning the Armenian residents who left the territory, which has not been voiced even by the Armenians, it is clear that the representative is under the influence of Armenian propaganda in this matter.
Yet again, we note with regret that despite the President of the European Council Charles Michel’s peace initiatives, the High Representative for Foreign Affairs and Security Policy, by taking a unilateral pro-Armenian stance, deliberately creates an impasse between Azerbaijan and the European Union institutions, while further isolating himself from the Azerbaijan-Armenia normalization process.