Mətbuat şərhi 19 aprel 2026
Aprelin 18-də xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Antalya Diplomatiya Forumunda iştirakı çərçivəsində İordaniya Haşimilər Krallığının Baş nazirinin müavini, xarici işlər və xaricdə yaşayan iordaniyalılar naziri Ayman Əs-Səfadi ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və İordaniya arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq məsələləri, Yaxın Şərq bölgəsində vəziyyət müzakirə olunub.
Azərbaycan ilə İordaniya arasında mövcud olan dostluq və tərəfdaşlıq münasibətlərinin inkişafı, ikitərəfli və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi üçün səylərin daha da artırılmasının vacibliyi vurğulanıb. Ölkələrimiz arasında Birləşmiş Millətlər Təşkilatı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Qoşulmama Hərəkatı, AQƏM və digər çoxtərəfli platformalar çərçivəsində qarşılıqlı dostluq və həmrəyliyə əsaslanan dəstəyin təqdirəlayiq olduğu diqqətə çatdırılıb.
Görüş zamanı nazirlər Yaxın Şərqdə mövcud təhlükəsizlik vəziyyətini ətraflı müzakirə ediblər.
Tərəflər böhranın yalnız siyasi və diplomatik vasitələrlə həllinin mümkün olduğunu bildirərək, dialoq və danışıqların uğurla nəticələnəcəyinə ümidvar olduqlarını bildiriblər.

Azerbaijan and Jordan intensify efforts to further expand cooperation
On April 18, Azerbaijan’s Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov met with Ayman Safadi, Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs and Expatriates of the Hashemite Kingdom of Jordan, on the sidelines of the Antalya Diplomacy Forum.
During the meeting, the sides discussed bilateral and multilateral cooperation between Azerbaijan and Jordan, as well as the situation in the Middle East region.
The ministers emphasized the importance of further intensifying efforts to develop the friendly and partnership relations between the two countries and to expand cooperation both bilaterally and within international organizations. They hailed the mutual support based on friendship and solidarity between the two countries within the United Nations, the Organization of Islamic Cooperation, the Non-Aligned Movement, and other multilateral platforms.
The ministers held a detailed discussion on the current security situation in the Middle East.
The sides stated that the crisis can only be resolved through political and diplomatic means and expressed hope that dialogue and negotiations would lead to successful outcomes.