Azərbaycan ilə İordaniya arasında əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib
Fevralın 8-də Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov İordaniya Haşimilər Krallığının Nümayəndələr Palatasının birinci vitse-spikeri Əbdürrəhim Əl-Maayah və İordaniya Senatı sədrinin köməkçisi, İordaniya-Azərbaycan Qardaşlıq Komitəsinin rəhbəri Müflih Ər-Rəhimi ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və İordaniya arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq, prezident seçkilərini müşahidə məsələləri, habelə regional inkişaf barədə müzakirə aparılıb.
Qeyd olunub ki, iki ölkə liderləri arasında yüksək səviyyəli əlaqələrin, qarşılıqlı səfərlərin dinamikasında müşahidə olunan artım əlaqələrin daha da inkişafına təkan verir.
Vurğulanıb ki, münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsində xüsusilə parlament diplomatiyası əhəmiyyətli rola malikdir.
Görüşdə diplomatik münasibətlərin əsasının qoyulmasından keçən 30 ildən artıq müddətdə ölkələrimiz arasında siyasi, iqtisadi, ticarət, turizm, təhsil və s. sahələr üzrə ikitərəfli əməkdaşlığın, habelə regional və beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən Birləşmiş Millətlər Təşkilatı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Qoşulmama Hərəkatı və s. çoxtərəfli platformalar çərçivəsində qarşılıqlı dostluq və həmrəyliyə əsaslanan dəstəyin nümayiş etdirilməsinin təqdirəlayiq olduğu diqqətə çatdırılıb. Əməkdaşlığın inkişaf perspektivlərinin müzakirəsi baxımından siyasi məsləhətləşmələr mexanizminin və Azərbaycan Respublikası Hökuməti və İordaniya Haşimilər Krallığı Hökuməti arasında Ticarət, İqtisadi və Texniki Əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın əhəmiyyəti qeyd olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov cari ildə ölkəmizdə keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) ilə bağlı görülən təşkilati tədbirlər barədə qarşı tərəfə məlumat verib, bu olduqca əlamətdar tədbirin əməkdaşlığın inkişafı üçün əlavə imkan yaradacağına əminlik ifadə olunub.
Müqabil tərəf növbədənkənar prezident seçkilərinin uğurlu təşkili, habelə nəticələri ilə bağlı təbriklərini çatdırıb, ölkəmizə və xalqımıza davamlı inkişaf və rifah arzu edib.

Azerbaijan, Jordan explore issues of cooperation
Azerbaijan`s Foreign Minister Jeyhun Bayramov has met with the First Deputy Speaker of the House of Representatives of the Hashemite Kingdom of Jordan Abdul Rahim Al-Maaiah and Assistant to the Senate President, Chair of Jordanian-Azerbaijani Brotherhood Committee Mufleh Al-Rahimi.
The meeting revolved around the bilateral and multilateral cooperation between Azerbaijan and Jordan, as well as monitoring of the presidential election in Azerbaijan, and regional development.
The parties noted they observed increase in the dynamics of high-level relations and highlighted the crucial role of parliamentary diplomacy and reciprocal visits between the leaders of the two countries in furthering relations.
Highlighting the 30th anniversary of establishment of diplomatic relations between the two states, the sides hailed the bilateral ties in various domains, including political, economic, trade, tourism, education and others. They also lauded the relations within the regional and international organizations, including the United Nations, the Organization of Islamic Cooperation, the Non-Aligned Movement demonstrating support based on mutual friendship and solidarity.
The sides also underlined the significance of the mechanism of political consultations for discussing the development prospects of cooperation, highlighting the key importance of the Intergovernmental Commission on Trade, Economic and Technical Cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Hashemite Kingdom of Jordan.
Shedding light on the organization of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29) in Baku, Minister Jeyhun Bayramov underscored that it would be an important event for further boosting bilateral and multilateral cooperation.
The Jordanian delegation offered congratulations on the successful organization of the snap presidential election and its outcomes, and wished continuous development and prosperity to the State and people of Azerbaijan.