Azərbaycan-İordaniya sənədləri imzalanıb
Bakıda Azərbaycan Respublikası Hökuməti və İordaniya Haşimilər Krallığı Hökuməti arasında Ticarət, İqtisadi və Texniki Əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın IV iclası başa çatdıqdan sonra bir sıra sənədlər imzalanıb.
Həmsədrlər Sahil Babayev və Yarub Əl-Quda tərəfindən Azərbaycan Respublikası Hökuməti və İordaniya Haşimilər Krallığı Hökuməti arasında Ticarət, İqtisadi və Texniki Əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın IV iclasının nəticələrinə dair Protokol, həmçinin 2025-2027-ci illər üzrə elm və təhsil, mədəniyyət və incəsənət, gənclər və idman, arxeologiya, səhiyyə və media sahələrində İcraedici Əməkdaşlıq Proqramı imzalanıb.
Bundan başqa, Azərbaycan və İordaniya hökumətləri arasında gömrük işi sahəsində əməkdaşlıq və qarşılıqlı yardım haqqında Saziş, Dövlət Turizm Agentliyi ilə İordaniyanın Turizm və Tarixi Əsərlər Nazirliyi arasında turizm sahəsində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu və turizm sahəsində əməkdaşlığa dair İcra Proqramı və Azərbaycan Respublikası Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) ilə İordaniyanın Kiçik və Orta Müəssisələrin İnkişafı Korporasiyası (JEDCO) arasında Anlaşma Memorandumu hər iki tərəfin aidiyyəti qurumlarının səlahiyyətli nümayəndələri tərəfindən imzalanıb.
Daha sonra həmsədrlər mətbuat nümayəndələrinin suallarını cavablandırıb. İqtisadi sahədə Hökumətlərarası Komissiyanın fəaliyyətinin əsas platforma olduğunu vurğulayan həmsədrlər qeyd ediblər ki, komissiyanın IV iclasında ticarət, investisiya, sənaye, enerji, nəqliyyat, təhsil, mədəniyyət və digər sahələrdə konkret əməkdaşlıq istiqamətləri razılaşdırılaraq protokol imzalanmışdır. Həmçinin bildirilib ki, bir çox sahələrdə əldə olunan irəliləyiş münasibətlərin strateji xarakterini təsdiqləyir və mövcud potensial əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsini zəruri edir.

A number of documents were signed following the 4th meeting of the Intergovernmental Commission on Trade, Economic and Technical Cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Hashemite Kingdom of Jordan.
Co-chairs of the Commission - Azerbaijan’s Minister of Finance Sahil Babayev and Jordan’s Minister of Industry, Trade and Supply Yarub Alqudah - signed the Protocol on the outcomes of the 4th meeting, as well as the Executive Cooperation Program in the fields of science and education, culture and art, youth and sports, archaeology, health, and media for 2025–2027.
The event also featured several signing ceremonies, including an agreement between the governments of Azerbaijan and Jordan on cooperation and mutual assistance in the field of customs affairs; a Memorandum of Understanding and Implementation Program between the Azerbaijan State Tourism Agency and Jordan’s Ministry of Tourism and Antiquities (MOTA) on cooperation in the field of tourism; and a Memorandum of Understanding between Azerbaijan’s Small and Medium Business Development Agency (KOBIA) and Jordan Enterprise Development Corporation (JEDCO).
The meeting continued with a Q&A session.
Both co-chairs emphasized that the Intergovernmental Commission serves as the main platform for economic cooperation. They noted that the protocol signed during the 4th meeting covers trade, investment, industry, energy, transport, education, culture, and other areas. According to them, progress in many sectors confirms the strategic nature of bilateral relations and underscores the need to further expand existing cooperation potential.