Əmmanda birinci İordaniya-Azərbaycan Filateliya sərgisi açılıb
İyunun 19-da Azərbaycanın İordaniya Haşimilər Krallığındakı səfirliyi və İordaniya Filatelist və Numizmatika Cəmiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə Əmman şəhərində İordaniya Milli Kitabxanasının inzibati binasında birinci İordaniya–Azərbaycan Filateliya sərgisi açılıb.
Tədbirin rəsmi açılışı zamanı hər iki ölkənin Dövlət himnləri səsləndirilib.
Azərbaycan İordaniyadakı səfiri Eldar Səlimov və İordaniya Filatelist və Numizmatika Cəmiyyətinin sədri Cəlil Tannus açılış nitqləri ilə çıxış ediblər.
Səfir Eldar Səlimov çıxışında Azərbaycan markalarının tarixindən bəhs edib, bu markaların ölkəmizin milli kimliyi, mədəni irsi və tarixi yaddaşını əks etdirdiyini bildirib. O, həmçinin 1919-cu ildən başlayan Azərbaycan filateliyasının inkişaf yolu, müstəqillik dövründə “Azərpoçt” MMC-nin bu sahədə gördüyü işlər barədə ətraflı məlumatı tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
İordaniya Filatelist və Numizmatika Cəmiyyətinin sədri Cəlil Tannus çıxışında sərginin iki ölkə arasında mədəni əlaqələrin möhkəmləndirilməsində əhəmiyyətli rol oynadığını qeyd edib, poçt markalarının tarixi və mədəni dəyərini vurğulayıb. O, həmçinin Azərbaycan səfirliyi ilə birgə əməkdaşlıq çərçivəsində son illərdə keçirilmiş digər mühüm tədbirləri – 2023 və 2024-cü illərdəki sərgi və təqdimatları xatırladıb və bu əməkdaşlığın davamlı olacağına ümidvar olduğunu bildirib.
Tədbir çərçivəsində Azərbaycan və İordaniya arasında filateliya sahəsində əməkdaşlığı əks etdirən video nümayiş olunub və qarşılıqlı olaraq xatirə plaketləri təqdim edilib.
Sərgi iştirakçıları tərəfindən böyük maraqla qarşılanan ekspozisiyada həm Azərbaycan, həm də İordaniya markaları nümayiş olunur, bu sənət nümunələrində iki ölkənin tarixi, mədəniyyəti və təbiətinə dair zəngin məlumatlar öz əksini tapır.

On June 19, the First Jordanian-Azerbaijani Philatelic Exhibition opened at the administrative building of the National Library of Jordan in Amman. The event was co-organized by the Embassy of Azerbaijan in the Hashemite Kingdom of Jordan and the Jordan Philatelic and Numismatic Society.
The national anthems of both countries were performed during the official opening.
Azerbaijani Ambassador to Jordan Eldar Salimov and President of the Jordan Philatelic and Numismatic Society Jalil Tannous delivered opening speeches. Ambassador Salimov spoke about the history of Azerbaijani postage stamps, emphasizing that they reflect the country’s national identity, cultural heritage, and historical memory. He also provided detailed information on the development of Azerbaijani philately since 1919 and highlighted the significant work carried out in this field by “Azerpocht” during the years of independence.
In his speech, Jalil Tannous underlined the exhibition’s important role in strengthening cultural ties between the two countries. He emphasized the historical and cultural value of postage stamps and recalled major joint events held in recent years with the Azerbaijani Embassy, including exhibitions and presentations in 2023 and 2024. He also expressed hope that this cooperation would continue.
As part of the event, a video showcasing philatelic cooperation between Azerbaijan and Jordan was screened, and commemorative plaques were exchanged.
The exhibition, which attracted strong interest from attendees, showcases Azerbaijani and Jordanian stamps featuring rich facts about the history, culture, and nature of both countries.