Mətbuat şərhi 12 fevral 2024
Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın The Telegraph qəzetinə verdiyi müsahibə zamanı səsləndirdiyi iddialara dair şərh
11 fevral 2024-cü il tarixində Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan The Telegraph qəzetinə verdiyi müsahibə zamanı Azərbaycana qarşı növbəti dəfə böhtan xarakterli əsassız iddialar səsləndirib.
Müsahibə zamanı, beynəlxalq razılıqların və öhdəliklərin yerinə yetirilməsini təşviq edən Ermənistan baş nazirinin təmsil etdiyi ölkəsinin beynəlxalq hüququn bütün norma və prinsiplərinə, habelə istinad etdiyi Alma-Ata bəyannaməsinin məram və məqsədlərinə zidd olaraq Azərbaycan ərazilərini 30 ilə yaxın müddətdə işğal altında saxlaması faktının üzərindən keçməyə çalışması təəssüf doğurur.
Bununla yanaşı, 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra Ermənistanın üçtərəfli bəyanatın müddəalarını kobud şəkildə pozaraq, Azərbaycan ərazilərindən işğalçı qüvvələri çıxarmaması, ərazilərimizə silah-sursat, hərbi texnika və minaları ötürməkdə davam etməsi və digər kobud pozuntu və təxribatlar törətməsi barədə danılmaz faktlar Ermənistan tərəfinin əsl niyyətindən xəbər verir.
Ermənistan baş nazirinə həmçinin yaxşı məlumdur ki, Ermənistan tərəfi Praqa və Soçi görüşlərində və daha sonra Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıdığını bəyan etsə də, Azərbaycan ərazilərində yaratdığı qondarma rejimin saxta “müstəqilliyi” ilə bağlı 2023-cü ilin sentyabr ayında təbrik bəyanatları verməklə yanaşı, bu günədək beynəlxalq təşkilat və məhkəmələrdə Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünə qarşı iddiaları davam etdirməkdədir.
Ermənistan tərəfinin Alma-Ata bəyannaməsinə qoşulan zaman verdikləri qeyd şərti, Qarabağı Azərbaycanın tərkib hissəsi kimi tanımağa qarşı çıxan qüvvədə olan qanunvericilik aktlarının mövcudluğunu unutdurmağa çalışması da digər ciddi narahatlıq mənbəyidir.
Ermənistan tərəfi bu kimi təxribatlar və Azərbaycana qarşı siyasi manipulyasiya dolu fikirlər və addımlar əvəzinə, sözdə deyil, əməldə beynəlxalq öhdəliklərə riayət etməli və sülh prosesinə töhfə verməlidir.

Press release 12 February 2024
Commentary on the allegations made by the Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, during his interview with The Telegraph
On February 11, 2024, the Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, during his interview with The Telegraph, has once again voiced baseless slanderous claims against Azerbaijan.
It is unfortunate that during the interview the Prime Minister of Armenia, who advocates for the fulfillment of international agreements and obligations, ignores the fact that the country which he represents has kept the territories of Azerbaijan under the occupation for nearly 30 years, contrary to all norms and principles of international law, as well as the goals and objectives of the Alma-Ata declaration, referred by him.
Moreover, the undeniable facts that following the 44-day Patriotic War, Armenia grossly violated the provisions of the trilateral statement, did not withdraw the occupying forces from the territories of Azerbaijan, continued to transfer weapons and ammunition, military equipment and landmines to our territories, and committed other gross violations and provocations, indicate the true intentions of the Armenian side.
The Prime Minister of Armenia is also fully aware that although the Armenian side declared that it recognized the territorial integrity of Azerbaijan in the Prague and Sochi meetings and following that meeting, in addition to making congratulatory statements in September 2023 regarding the fake “independence” of the puppet regime it created in the territories of Azerbaijan, continues its claims against Azerbaijan’s sovereignty and territorial integrity in international organizations and courts until today.
Another source of serious concern is the fact that the Armenian side is trying to overlook the existence of binding legislative acts opposing the recognition of Karabakh as a part of Azerbaijan.
Instead of such provocations, claims and actions full of political manipulation against Azerbaijan, the Armenian side should comply with international obligations not in words but in deeds, and contribute to the peace process.