İordaniya mətbuatı WUF13 barədə yazıb
İordaniyanın “Petra” Dövlət İnformasiya Agentliyinin rəsmi saytında, “Jordan Daily” xəbər portalında, həmçinin aparıcı “Əl-Dustur” dövlət qəzetində, eləcə də geniş oxucu auditoriyasına malik “Əl-Ğad”, “Nayrouz”, “Al Balad news”, “Al Qubbah News” və “Hala News” xəbər portallarında Bakı şəhərində keçirilən Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü Sessiyasının (WUF13) uğurla təşkil edilməsi haqqında məqalələr yayımlanıb.
Məqalələrdə BMT-nin Məskunlaşma Proqramının (UN-Habitat) təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirin aktual məsələlərin müzakirəsi üçün yaxşı platforma olduğu qeyd olunur. Bildirilir ki, “Dünya üçün yaşayış: Təhlükəsiz və dayanıqlı şəhərlər və icmalar” mövzusuna həsr olunmuş tədbir çərçivəsində şəhərsalma, mənzil siyasəti, iqlim dəyişiklikləri, rəqəmsal transformasiya və dayanıqlı inkişaf məsələləri üzrə geniş müzakirələr aparılır.
Məqalələrdə WUF13-ün açılış mərasimində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən ölkəmizin müasir şəhərsalma siyasəti, tarixi irsin qorunması və dayanıqlı inkişaf istiqamətində həyata keçirilən layihələr barədə ətraflı məlumat verildiyi diqqətə çatdırılıb. Dövlətimizin başçısının çıxışında Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işlərinin, “Ağıllı şəhər” və “Ağıllı kənd” layihələrinin uğurla həyata keçirilməsinin vurğulandığı xüsusi qeyd olunub.
Yazılarda Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirdiyi yaşıl zona və innovativ şəhərsalma konsepsiyalarının beynəlxalq iştirakçılar tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyi bildirilib. Həmçinin Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda aparılan yenidənqurma işlərinin postmünaqişə dövrünün ən müasir inkişaf modellərindən biri kimi təqdim olunduğu vurğulanıb.
Məqalələrdə, həmçinin WUF13 çərçivəsində ilk dəfə təşkil olunmuş Liderlər Sammitinin tədbirin siyasi və beynəlxalq əhəmiyyətini daha da artırdığı qeyd edilib. Dövlət və hökumət başçılarının, nazirlərin, şəhər merlərinin və beynəlxalq təşkilat nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilmiş görüşlərin Bakının qlobal dialoq platformasına çevrildiyini nümayiş etdirdiyi bildirilib.
Bununla yanaşı, yazılarda tədbirin yüksək səviyyədə təşkili, təhlükəsizlik, logistika, nəqliyyat və rəqəmsal idarəetmə sistemlərinin beynəlxalq iştirakçılar tərəfindən xüsusi rəğbətlə qarşılandığı diqqətə çatdırılıb. Məqalələrdə Bakı şəhərinin tarixi irslə müasir urbanizasiya arasında uğurlu balans yaradan şəhər kimi xarakterizə olunduğu qeyd edilib.
Yazılarda WUF13-ün Azərbaycanın beynəlxalq imicinin daha da möhkəmlənməsinə və ölkənin dayanıqlı şəhərlərin gələcəyi ilə bağlı qlobal müzakirələrdə fəal iştirak edən dövlətlərdən biri kimi mövqeyinin güclənməsinə mühüm töhfə verdiyi bildirilib.

Press release 21 May 2026
Articles have been published on the successful organization of the 13th Session of the World Urban Forum (WUF13), held in Baku, on the official website of Jordan’s state news agency “Petra,” the “Jordan Daily” news portal, as well as the leading state newspaper “Al-Dustour,” and widely read news portals “Al-Ghad,” “Nayrouz,” “Al Balad News,” “Al Qubbah News,” and “Hala News.”
The articles note that the event, organized by the United Nations Human Settlements Programme (UN-Habitat), serves as a strong platform for discussing pressing global issues. It is stated that within the framework of the forum dedicated to the theme “Housing the world: Safe and resilient cities and communities,” extensive discussions are held on urban planning, housing policy, climate change, digital transformation, and sustainable development.
The publications highlight that at the opening ceremony of WUF13, Azerbaijani President Ilham Aliyev provided detailed information on the country’s modern urban development policy, the preservation of historical heritage, and ongoing sustainable development projects. It is particularly noted that the President emphasized the large-scale reconstruction efforts in Garabagh and East Zangezur, as well as the successful implementation of “smart city” and “smart village” projects.
The articles state that Azerbaijan’s green zone and innovative urban development concepts implemented in the liberated territories have been highly appreciated by international participants. The reconstruction efforts in Garabagh and East Zangezur are also presented as one of the most advanced post-conflict development models of the modern era.
It is also noted that the first-ever Leaders’ Statements within the framework of WUF13 further increased the political and international significance of the event. Meetings attended by heads of state and government, ministers, city mayors, and representatives of international organizations demonstrated that Baku has become a global platform for dialogue.
In addition, the publications emphasize that the high level of organization of the event, including security, logistics, transportation, and digital management systems, has been particularly appreciated by international participants. Baku is described as a city that successfully balances historical heritage with modern urbanization.
The articles conclude that WUF13 has made a significant contribution to strengthening Azerbaijan’s international image and consolidating its position as an active participant in global discussions on the future of sustainable cities.