Mətbuat şərhi 22 noyabr 2023
İordaniya KİV-ləri Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanın “Fələstin üçün tək ürək” toplantısının iştirakçılarına müraciətinə geniş yer ayırıb
İordaniyanın “Petra” dövlət informasiya agentliyinin rəsmi səhifəsində, aparıcı “Al-Ray” və “Al-Anbat” rəsmi qəzetlərinin elektron versiyasında, eləcə də geniş oxucu kütləsinə malik olan www.ammonnews.comwww.johinanews.comwww.alsaa.netwww.nbnjo.comwww.nayrouz.comwww.assabeel.netwww.marayanews.com və www.cleopatranews.com elektron xəbər portallarında Azərbaycan Respublikasının birinci xanımı Mehriban Əliyevanın noyabrın 15-də İstanbulda keçirilən dövlət və hökumət başçıları xanımlarının “Fələstin üçün tək ürək” toplantısının iştirakçılarına ünvanlandığı müraciəti əsasında “Azərbaycan Fələstin məsələsini daim diqqətdə saxlayır” sərlövhəli məqalə dərc edilib.
Məqalədə birinci xanım Mehriban Əliyevanın müraciətinə istinad edilərək, İsrail-Fələstin münaqişə zonasında gərginliyin miqyasının gündən-günə genişlənməsi və daha böyük insan faciəsinə səbəb olmasının ciddi narahatlıq doğurduğu, Azərbaycanın hərbi əməliyyatların dərhal dayandırılması ilə bağlı çağırışları dəstəklədiyi və son gərginliklə əlaqədar oktyabr ayında BMT Baş Assambleyasında qəbul edilmiş qətnamənin lehinə səs verdiyi, ölkəmizin beynəlxalq hüquqa və BMT-nin müvafiq qətnamələrinə uyğun olaraq İsrail-Fələstin münaqişəsinin “iki dövlət” prinsipi əsasında həllinin tərəfdarı olduğu diqqətə çatdırılıb.
Yazıda, həmçinin birinci xanım Mehriban Əliyevanın müraciətinə istinadla Azərbaycan Respublikasının fələstinlilərə BMT-nin Fələstinli Qaçqınlara Yardım və İşlərin Təşkili üzrə Yaxın Şərq Agentliyi xətti ilə dəfələrlə humanitar və maliyyə yardımı göstərdiyi, eyni zamanda, ölkəmizin Fələstinə siyasi və maliyyə dəstəyinin cəlb edilməsi məqsədilə bir sıra beynəlxalq tədbirlərə ev sahibliyi etdiyi vurğulanıb.
Məqalədə birinci xanım Mehriban Əliyevanın müraciətində toxunduğu Ermənistanın Azərbaycana qarşı 30 ilə yaxın müddətdə davam edən təcavüzünün nəticələri, BMT Təhlükəsizlik Şurasının icra edilməyən qətnamələri və 44 günlük Vətən müharibəsi, eləcə də bu ilin sentyabr ayında antiterror tədbirləri nəticəsində Ermənistan silahlı qüvvələrinin qalıqlarının mövcudluğuna və separatizmə son qoyularaq suverenliyimizin tam bərpa olunması da öz əksini tapıb.

Press release 22 November 2023
Jordanian mass media published a number of articles on the address of the First Lady of Azerbaijan, Mehriban Aliyeva, to the participants of the "One Heart for Palestine" meeting
On the official website of the Jordanian state information agency "Petra", in the electronic version of the leading official newspapers "Al-Ray" and "Al-Anbat", as well as on the electronic news portals www.ammonnews.com, www.johinanews.com, www.alsaa, www.nbnjo.com, www.nayrouz.com, www.assabeel.net, www.marayanews.com and www.cleopatranews.com was published an article entitled "Azerbaijan always keeps the Palestinian issue in mind" of the First Lady of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva, on the basis of her address to the participants of the "One Heart for Palestine" meeting on November 15 in Istanbul.
Referring to the address of the First Lady Mehriban Aliyeva, the article stated that the increasing scale of tension in the Israeli-Palestinian conflict zone is a cause for serious concern, Azerbaijan supports the calls for an immediate cessation of hostilities. It was brought to attention that Azerbaijan supports the resolution of the Israeli-Palestinian conflict based on the principle of "two states" in accordance with international law and the relevant UN resolutions.
In the article, with reference to the First Lady Mehriban Aliyeva's appeal, it was emphasized that the Republic of Azerbaijan has repeatedly provided humanitarian and financial aid to Palestinians through the UN Middle East Agency for Palestine Refugees in the Near East, and at the same time, our country has participated in a number of international events in order to attract political and financial support to Palestine.
In the article, the First Lady Mehriban Aliyeva touched upon the results of Armenia's aggression against Azerbaijan for nearly 30 years, the non-implemented resolutions of the UN Security Council and the 44-day Patriotic War, as well as the anti-terrorist measures in September of this year, ending the existence of the remnants of the Armenian armed forces and separatism.