Mətbuat şərhi 13 aprel 2024
Azərbaycan Respublikasının müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənov İordaniya Haşimilər Krallığına rəsmi səfəri çərçivəsində Kral II Abdullah Xüsusi Əməliyyatların Təlimi Mərkəzində olub.
Mərkəzdə Baş direktor polkovnik Nael Alşqirat ilə görüş keçirilib, bir sıra məsələlərə dair geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
General-polkovnik Z.Həsənov Kral II Abdullah Xüsusi Əməliyyatların Təlimi Mərkəzi ilə tanış olub. Müdafiə nazirinə mərkəzin əsas fəaliyyət istiqaməti və burada yaradılan şəraitlə bağlı ətraflı məlumat verilib.
Müdafiə naziri daha sonra Kral Hərbi Hava Qüvvələri Komandanlığına gəlib.
General-polkovnik Zakir Həsənov burada İordaniyanın Kral Hərbi Hava Qüvvələri Komandanı general-mayor Məhəmməd Hyasat ilə görüşüb.

As part of the official visit to the Hashemite Kingdom of Jordan, the Minister of Defense of the Republic of Azerbaijan, Colonel General Zakir Hasanov visited the King Abdullah II Special Operations Training Center.
During the meeting held at the center with the General Director, Colonel Na'el AlShqeirat, the sides exchanged views on a number of issues.
Colonel General Z.Hasanov got acquainted with the King Abdullah II Special Operations Training Center. The Defense Minister was provided with detailed information about the center’s main activities and the conditions created.
Then the Minister of Defense arrived at the Royal Air Force Command.
Colonel General Zakir Hasanov met here with the Commander of the Royal Jordanian Air Force, Major General Muhammad Hiyasat.
The meeting discussed prospects for the development of military, military-educational and military-technical cooperation.