Mətbuat şərhi 14 dekabr 2023
Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Niderland Krallığı hökumətinin açıqlaması ilə əlaqədar yerli medianın sualına cavabı
Sual: Niderland Krallığının hökuməti Ermənistana yardım ayrılması barədə verdiyi 13 dekabr tarixli açıqlamada “etnik erməni anklavına qarşı Azərbaycanın hücumu nəticəsində 100000 erməninin öz evlərindən güclə qovulduqlarını” bəyan edib. Bu açıqlamaya münasibətiniz nədir?
Cavab: Niderland Krallığının hökumətinin sözügedən açıqlamasında ölkəmizə qarşı səsləndirdiyi fikirlər qəbuledilməzdir.
Niderland 30 il ərzində Azərbaycanın suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün işğalçı və təcavüzkar Ermənistan tərəfindən pozulması, azərbaycanlılara qarşı etnik təmizləmə siyasəti yürütməsi, 1 milyondan çox azərbaycanlının məcburi köçkün və qaçqın vəziyyətinə düşməsi faktlarını heç zaman diqqətə almayıb.
Azərbaycanın dəfələrlə ərazilərimizdə qanunsuz mövcudluğunu davam etdirən erməni silahlı qüvvələrinin bölgədə təhlükə mənbəyi olduğunu bildirməsinə və beynəlxalq hüquqa uyğun olaraq onların dərhal çıxarılmasına dair çoxsaylı çağırışlar etməsinə baxmayaraq, Niderland tərəfinin Azərbaycanın öz ərazilərində həyata keçirdiyi antiterror tədbirlərini tənqid etməsi qərəzli yanaşmanın bariz nümunəsidir.
44 günlük Vətən müharibəsinin, habelə 2023-cü ilin sentyabr ayında həyata keçirilən 24 saatlıq antiterror tədbirlərinin beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə uyğun olaraq Azərbaycanın suveren ərazilərində həyata keçirildiyini və ölkəmizin legitim üsullarla öz suverenliyini bərpa etdiyini bir daha xatırladırıq.
Azərbaycan heç vaxt erməni sakinləri Qarabağdan çıxarmayıb və regionu tərk etməmək barədə Azərbaycanın çağırışlarına baxmayaraq, Ermənistana və digər ölkələrə miqrasiya etmək onların qərarı olub. Birləşmiş Millətlər Təşkilatının bölgəyə missiyaları Azərbaycan tərəfinin mülki əhalini hədəf almadığını təsdiq edib və Niderland Krallığında yerləşən Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsi də bu istiqamətdə Ermənistanın son iddialarını rədd edib.
Niderland tərəfinin bölgənin beynəlxalq hüquq prinsiplərinə hörmət əsasında gələcək inkişafı və tərəqqisinə maneçilik törədən bu kimi bəyanatlara son qoyması faydalı olardı.

Press release 14 December 2023
MFA Spokesperson Aykhan Hajizade's response to an inquiry from local media concerning the statement of the Government of the Kingdom of the Netherlands
Question: In a statement issued on December 13 regarding the allocation of aid to Armenia, the Government of the Kingdom of the Netherlands claimed that "as a result of Azerbaijan's attack against the ethnic Armenian enclave, 100000 Armenians were forcibly expelled from their homes." What is your position on this statement?
Answer: The anti-Azerbaijan remarks made by the Government of the Kingdom of the Netherlands in their statement are unacceptable.
The Netherlands has never seriously acknowledged the facts of Azerbaijan's sovereignty and territorial integrity being violated for 30 years by an invading and aggressive Armenia, the policy of ethnic cleansing against Azerbaijanis, and the fact that over 1 million Azerbaijanis have become internally displaced persons and refugees.
The Netherlands criticizing the anti-terror measures carried out by Azerbaijan in its territories despite Azerbaijan repeatedly stating that the Armenian Armed Forces--which at the time continued to be stationed illegally in the territories of Azerbaijan--are a threat to the region and making numerous calls for their immediate withdrawal per the international law is a clear example of a skewed approach.
We repeat that the 44-day Patriotic War, as well as the 2023 September 24-hour anti-terror measures, were carried out in Azerbaijan's sovereign territories in accordance with the norms and principles of international law, and our country regained its sovereignty through legitimate means.
Azerbaijan has never expelled the Armenian residents from Garabagh, and it was their choice to migrate to Armenia and other countries, despite Azerbaijan's calls that they stay in the region. The United Nations missions to the region confirmed that Azerbaijan has not targeted the civilian population, and Armenia's latest claims in this regard were rejected by the International Court of Justice headquartered in the Kingdom of the Netherlands.
It would be helpful if the Netherlands stopped issuing statements that hamper the region's future development and advancement based on the principles of international law.