Mətbuat şərhi 26 dekabr 2023
Fransa Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı Səfirliyinin iki əməkdaşının persona-non-grata elan olunmasına dair mətbuat məlumatı
26 dekabr 2023-cü il tarixində Fransanın Azərbaycandakı səfiri Ann Buayon Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılıb.
Fransa Səfirliyinin iki əməkdaşının diplomatik statuslarına uyğun olmayan və “Diplomatik əlaqələr haqqında” 1961-ci il Vyana Konvensiyası ilə ziddiyyət təşkil edən fəaliyyətlərinə görə ciddi etiraz bildirilib və onların Azərbaycan hökuməti tərəfindən “persona-non-grata” (arzuolunmaz şəxs) elan olunduğu Fransa səfirinin diqqətinə çatdırılıb.
Həmin şəxslərin 48 saat ərzində Azərbaycan ərazisini tərk etməsi tələb edilib və XİN-in müvafiq etiraz notası Fransa səfirinə təqdim edilib.

Press release 26 December 2023
Press release on the designation of two employees of the Embassy of the French Republic to the Republic of Azerbaijan as personae-non-gratae
On December 26, 2023, Anne Bouillon, the Ambassador of the French Republic to the Republic of Azerbaijan, was summoned to the Ministry of Foreign Affairs.
A strong protest was expressed for the actions of two employees of the French Embassy that were incompatible with their diplomatic status and which contradicted the 1961 Vienna Convention on Diplomatic Relations, and it was brought to the attention of the French Ambassador that they were declared "personae-non-gratae" (undesirable persons) by the Government of Azerbaijan.
These persons were demanded to leave the territory of Azerbaijan within 48 hours and the corresponding note verbale was presented to the French side.