Mətbuat şərhi 27 mart 2024
Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin 5 aprel 2024-cü il tarixində Brüsseldə keçiriləcək Aİ-Ermənistan-ABŞ müştərək konfransı ilə bağlı medianın suallarına cavabı
1-ci sual: Xəbərlərə əsasən, 5 aprel 2024-cü il tarixində Ermənistanın baş naziri, ABŞ dövlət katibi və Avropa Komissiyasının prezidenti arasında Ermənistan üçün təhlükəsizlik zəmanətinə dair sənədin imzalanmasının da planlaşdırıldığı Aİ-Ermənistan-ABŞ müştərək konfransının keçirilməsi nəzərdə tutulur. Bu, regionda üçtərəfli hərbi ittifaqın qurulduğu təəssüratını yaradır. Azərbaycanın planlaşdırılan konfransla bağlı mövqeyi nədən ibarətdir?
Cavab: Məlum olduğu kimi, Azərbaycan tərəfi dəfələrlə Avropa İttifaqının, xüsusilə də onun bəzi üzv dövlətlərinin regionumuza münasibətdə müəyyən yanaşmaları və fəaliyyətləri ilə bağlı öz mövqeyini açıq şəkildə ifadə edib.
Bu bir faktdır ki, Azərbaycanla Ermənistan arasında davam edən sülh prosesi Azərbaycan tərəfindən irəli sürülüb və burada o, münaqişədən sonrakı normallaşmanın bütün məsələlərində hər zaman konstruktiv mövqe nümayiş etdirib. Bundan əlavə, 6 oktyabr 2022-ci il tarixli dördtərəfli Praqa görüşü zamanı delimitasiya edilməmiş sərhədin Ermənistan tərəfi boyunca Azərbaycan və Ermənistan arasında etimadın yaradılmasına töhfə verməsi güman edilən 40 nəfər mülki monitorinq ekspertindən ibarət qısamüddətli Avropa İttifaqı Monitorinq Potensialının (AİMP) yerləşdirilməsinə razılıq verilməsi Azərbaycan tərəfindən xahiş olunub.
Təəssüf ki, ilkin iki aylıq müddətdən sonra Azərbaycanın razılığı olmadan AİMP əhəmiyyətli dərəcədə uzadılmış müddət və daha çox müşahidəçi sayı ilə Aİ-nin Ermənistandakı Missiyasına (AİEM) çevrilib. Bu missiya o vaxtdan etibarən anti-Azərbaycan təbliğat aləti kimi fəal şəkildə istismar edilməkdədir. Bundan əlavə, Kanadanın AİEM-ə qoşulması ilə o, de-fakto NATO missiyası xüsusiyyətinə malikdir. Bu addımlar həmçinin AİEM-i çəkindirici qüvvə adlandıran və heç bir əsas olmadan Azərbaycanın mümkün müdaxiləsi barədə illüziya yaradan bəyanatlarla müşayiət olunur.
Beləliklə, AİEM-in bəyan edilmiş mandatına uyğun olaraq, tam şəkildə neytral, mülki və silahsız missiya kimi fəaliyyət göstərməsini, habelə Azərbaycanın suverenliyinə, ərazi bütövlüyünə qarşı yönəlmiş və ya onun legitim təhlükəsizlik maraqlarına bu və ya digər şəkildə təsir edəcək istənilən fəaliyyətdən çəkinməsini təmin etmək üçün bütün zəruri tədbirlərin görülməsi məqsədilə Aİ tərəfinə ciddi şəkildə çağırış edilib.
Narahatlıq doğuran digər məsələ Fransanın irəlilətdiyi, Ermənistanın hərbiləşdirilməsinə yönəlmiş və daha böyük hərbi təchizatlara (öldürücü və hücum tipli silah növləri daxil olmaqla) dair yeni vədlərin də yer aldığı kampaniyadır. Aİ-nin digər bir üzvü Yunanıstan bu yaxınlarda Ermənistanla hərbi əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi ilə bağlı bəyanatlar verib. Bundan əlavə, Avropa Sülh Fondu çərçivəsində Ermənistana hərbi yardımın göstərilməsi planları və aprelin 5-də keçiriləcək toplantının hərbi komponentləri nəzərdə tutduğuna dair məlumatlar əlavə narahatlıq doğurur və regionda sülh quruculuğu səylərinə xələl gətirir.
Maraqlıdır ki, Azərbaycan 30 ilə yaxın silahlı təcavüzün, işğalın və etnik təmizləmənin qurbanı olduğu halda və hətta BMT Təhlükəsizlik Şurasının Ermənistanın işğalçı qüvvələrinin dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən 4 qətnaməsinə baxmayaraq, heç zaman Aİ və ABŞ-dan bu formada qeyd-şərtsiz dəstək almayıb.
2-ci sualBu konfransın regionda davam edən sülh prosesinə potensial təsiri barədə nə düşünürsünüz?
Cavab: Avropa İttifaqı və ABŞ tərəfindən bu kimi fəaliyyətlər açıq şəkildə birtərəfli və qərəzli xarakter daşıyır və ikili standart yanaşmasına əsaslanır. Sözügedən konfrans tam şəffaf şəkildə keçirilmir, regional inklüzivlikdən məhrumdur və regionda təşviq edilən və çox ehtiyac duyulan etimad quruculuğuna və inteqrasiyaya ziddir. Bu konfrans, erməni tərəfini xoş niyyətlə danışıqlara sövq etmək əvəzinə, regionda yeni bölücü xətlər və dırnaqarası təsir dairələri yaradır.
Ermənistandakı revanşist əhval-ruhiyyə fonunda Vaşinqton və Brüssel tərəfindən bu kimi açıq ermənipərəst ictimai təzahür Ermənistanın Azərbaycana qarşı yenidən mümkün təxribatlarında Aİ və ABŞ-nin Ermənistanı dəstəkləyəcəyinə dair bu ölkədə təhlükəli illüziya yarada bilər. Bu halda, Aİ və ABŞ Ermənistanın sabitliyi pozan hər hansı mümkün hərəkətinə görə məsuliyyəti bölüşəcəklər.
Beynəlxalq hüququn əsas norma və prinsipləri əsasında davamlı sülhə, sabitliyə və təhlükəsizliyə nail olmaq üçün unikal imkan yarandığı bir zamanda, biz bir daha bütün tərəfləri sülh səylərinə əks təsir göstərən və regionda yeni eskalasiya və gərginlik dalğalarına səbəb ola biləcək addımlardan çəkinməyə çağırırıq.

Press release 27 March 2024
Response by Aykhan Hajizada, MFA Spokesperson, to the media inquiry on a joint EU-Armenia-US conference to be held on 5 April 2024 in Brussels
Question 1: According to the reports, on 5 April 2024 a joint EU-Armenia-US conference is to be held between Armenian Prime Minister, US Secretary of State, and European Commission President, with the plans of signing a document on security guarantees for Armenia. It creates an impression of a trilateral military alliance being established in the region. What is Azerbaijan’s position on the planned conference?
Answer: As it is well-known, the Azerbaijani side on numerous occasions has clearly expressed its position on certain approaches and actions towards our region by the European Union, and some of its member states in particular.
The fact is that the ongoing peace process between Azerbaijan and Armenia was initiated by the Azerbaijani side, where it has always demonstrated a constructive stance on all issues of the post-conflict normalization. Moreover, during the Prague quadrilateral meeting of 6 October 2022, the Azerbaijani side was asked to give its consent on the deployment of a short-term EU Monitoring Capacity (EUMCAP) comprising 40 EU civilian monitoring experts along the Armenian side of the undelimited border, which was supposed to contribute to confidence-building between Azerbaijan and Armenia.
Unfortunately, after original two months term, without Azerbaijan’s agreement, the EUMCAP was transformed into the EU Mission in Armenia (EUMA), with significant term extension and much larger number of monitors. The Mission has since been actively exploited as an anti-Azerbaijani propaganda tool. Additionally, with Canada joining the EUMA, it resembles a de facto NATO mission. This has also been accompanied by the statements calling the EUMA a deterrence force, and creating an illusion of a possible intervention by Azerbaijan, which has no ground whatsoever.
Thus, the EU was urged to take all necessary measures with a view to ensuring that the EUMA acts strictly as a neutral, civilian and unarmed mission, in line with its declared mandate, and refrains from any activity targeting Azerbaijan’s sovereignty and territorial integrity, or affects its legitimate security interests in any other manner.
Another matter for concern is a France-led campaign aimed at militarizing Armenia, which also includes new pledges of larger military supplies (including lethal and offensive types of weapons). Another EU member state, Greece, has recently made statements on deepening of military cooperation with Armenia. Additionally, plans of provision of a military assistance to Armenia under the European Peace Facility and reports that the April 5th meeting envisages military components cause further concerns and undermine peace-building efforts in the region.
Interestingly, being a victim of an armed aggression, occupation and ethnic cleansing for almost 30 years, and even with four UN Security Council resolutions demanding immediate, complete and unconditional withdrawal of the Armenian occupying forces, Azerbaijan has never received this kind of unconditional support from the EU and US.
Question 2What do you think of a potential effect of this conference on the ongoing peace process in the region?
Answer: Such actions by the EU and US clearly have a one-sided and biased character, and are based on double standard approach. The mentioned conference is not conducted in a fully transparent manner, lacks regional inclusivity, and runs contrary to promoted and much needed confidence-building, and integrity in the region. It creates new dividing lines and so-called spheres of influence in the region, instead of encouraging the Armenian side to negotiate in good faith.
Given the revanchist mood in Armenia, such an open pro-Armenian public manifestation by Washington and Brussels might create a dangerous illusion in Armenia that EU and US are going to support Armenia in its possible renewed provocations against Azerbaijan. In such case, the EU and US will share responsibility for any possible destabilizing action by Armenia.
We once again call upon all sides to refrain from steps that are counterproductive to the peace efforts and can trigger new waves of escalation and tension in the region, when there is a unique window of opportunity to reach lasting peace, stability and security based upon fundamental norms and principles of international law.