Azərbaycan Respublikasının İordaniya Haşimilər Krallığındakı Səfirliyinin Konsulluq bölməsinin akreditə edildiyi ərazidə yaşayan yetkinlik yaşına çatmayan ümumi uşaqları olmayan Azərbaycan Respublikası vətəndaşları nikahın pozulmasının qeydə alınması məqsədilə Səfirliyin Konsulluq bölməsinə müraciət edə bilərlər.
Tələb olunan sənədlər
- Ər-arvadın nikahın pozulması haqqında birgə razılıq ərizəsi
- Ərizə verən şəxslərin nikah haqqında şəhadətnaməsi;
- Ərizə verən şəxslərin İordaniya Haşimilər Krallığı ərazisində daimi/müvəqqəti yaşamasını təsdiq edən sənədlər;
İştirak etməli olan şəxslər
- Ər və arvadın hər ikisi;
- Notariat qaydasında təsdiq olunmuş etibarnamə əsasında səlahiyyətli şəxslər
Dövlət rüsumu
- 40 ABŞ dolları dövlət dövlət rüsumu
Müraciət edilməsi qaydası
- Ərizə verən vətəndaşlar konsulluq bölməsinə şəxsən ərizə ilə müraciət etməlidirlər.
- Görüş təyin etməyiniz üçün bu keçidi seçməyiniz xahiş olunur (Siyahıdan "Azərbaycan Respublikasının İordaniya Haşimilər Krallığındakı Səfirliyi"-ni seçin)
Müraciətə baxılma müddəti.
- Nikahın pozulması ərizə verildiyi gündən 1 ay keçdikdən sonra ər-arvadın iştirakı ilə həyata keçirilir.
- Ər-arvad üzrlü səbəblərə (gəlməməyin səbəbinin üzrlü hesab edilməsi yalnız konsulluğun vəzifəli şəxsi tərəfindən müəyyən edilə bilər) görə nikahın pozulmasını qeyd etmək üçün müəyyən edilmiş gündə konsulluğa gələ bilmədikdə, onların xahişi əsasında konsulluq:
nikahın pozulmasının qeyd alınması gününü başqa tarixə keçirə bilər və ya;
yeni tarix müəyyən etmədən ər-arvadın gəldiyi gün nikahın pozulmasını qeyd edə bilər (onların (onun) razılığını təsdiq edən və özləri (özü) olmadan nikahın pozulmasının qeyd olunmasına dair xahiş əks olunan və imzasızının həqiqiliyi konsulluq tərəfindən təsdiqlənən ərizə təqdim edildikdə).
Diqqət:
- Yalnız sənədləri tam olan müraciətlər prosesə qəbul edilir.
- Nikah bu hallarda məhkəmə qaydasında pozulur:
1) ər-arvadın yetkinlik yaşına çatmayan ümumi uşaqları olduqda;
2) ər (arvad) nikahın pozulmasına razı olmadıqda;
3) Ər-arvadın razılığı olduqda, lakin onlardan biri konsulluqda nikahın pozulmasından yayındıqda (ərizə verməkdən imtina etdikdə, nikahın pozulmasının dövlət qeydiyyatı üçün gəlmədikdə və s.).

Citizens of the Republic of Azerbaijan living in the Hashemite Kingdom of Jordan who have no common children under the age of 18 may apply for registration of divorce on the basis of mutual agreement of husband-wife.
Required documents
-
Written applications of persons applying for registration of divorce
Marriage certificate of the applicants
Documents confirming permanent / temporary residence status of the applicants in Jordan
State fees
40 USD (Account of Embassy in Arab Bank of Jordan)
How to apply
Persons applying for registration of divorce must be present in person at the Consular Section of the Embassy.
Or authorized persons on the basis of a notarized power of attorney.
- Please click here to schedule an appointment. (Select-"Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Hashemite Kingdom of Jordan")
Processing time
Registration of divorce is concluded by the Consulate in the presence of persons wishing to divorce not earlier than 1 month from the date of the application.
Note
Only complete applications will be accepted.
Marriage shall be dissolved in court in case following: 1) if the spouses have common minor children; 2) if the husband (wife) does not agree to the dissolution of the marriage; 3) With the consent of the spouses, but one of them avoids the dissolution of the marriage at the consulate (refuses to apply, does not come for state registration of divorce, etc.).