İordaniyada Azərbaycanın Zəfər Günü qeyd olunub
8 Noyabr – Zəfər Günü ilə əlaqədar olaraq Azərbaycan Respublikasının İordaniya Haşimilər Krallığındakı səfirliyinin binasında yerli ictimaiyyət nümayəndələri, iş adamları, eləcə də İordaniyadakı Azərbaycan icmasının üzvlərinin iştirakı ilə tədbir keçirilib.
Azərbaycan torpaqlarının azadlığı uğrunda canlarını fəda etmiş şəhidlərimizin xatirəsi ehtiramla anılması, Azərbaycanın və İordaniyanın Dövlət himnlərinin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbiri giriş sözü ilə açan ölkəmizin İordaniya Haşimilər Krallığındakı səfiri Eldar Səlimov 8 Noyabr – Zəfər Gününün Azərbaycanın tarixindəki müstəsna əhəmiyyətindən söz açaraq, bu Zəfər Gününə aparan məşəqqətli siyasi və diplomatik yollar haqqında, tarixi Qələbənin xalqımızın milli qürur bayramı, dövlətimizin qüdrətinin təntənəsi olduğunu deyib.
Səfir 30 ildən artıq bir müddətdə işğal altında qalan Vətən torpaqlarının düşmən tapdağından azad olunmasında ön cəbhədə əsgərlərimizin, arxa cəbhədə vətəndaşlarımızın, ölkə hüdülarından kənarda isə soydaşlarımızın həmrəyliyi, dəstəyi və birliyinin böyük əhəmiyyət daşıdığını tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. E.Səlimov 10 noyabr 2020-ci il üçtərəfli Bəyanatın imzalanmasından sonra sözügedən sənədin şərtlərinə əsasən Ermənistan tərəfinin üzərinə götürdüyü öhdəliklərə əməl etmədiyini, ərazilərimizdən qeyri-qanuni hərbi birləşmələrini çıxarmadığını, daim təxribatlara əl atdığını və nəticə etibarilə milli təhlükəsizlik, ərazi bütövlüyümüz və suverenliyimizə təhdid yaratdığını bildirib və 2023-cü il sentyabrın 19-20-də qəhrəman Ordumuz tərəfindən həyata keçirilən lokal xarakterli antiterror tədbirləri nəticəsində bu təhdidlərin aradan qaldırıldığını bildirib.
Səfir, həmçinin Ermənistan-Azərbaycan arasında normallaşma prosesinin gedişatı, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə aparılan bərpa-quruculuq işləri, məcburi köçkünlərimizin öz ata-baba yurdlarına qayıdışı ilə bağlı son məlumatları tədbir iştirakçıları ilə bölüşüb, ərazilərimizdə Ermənistan ordusu tərəfindən basdırılmış minaların yaratdığı təhlükəli vəziyyət və onun fəsadlarından bəhs edib.
Sonra İordaniya ictimaiyyət nümayəndələri və Azərbaycan icmasının üzvləri çıxış edərək Azərbaycan dövləti və xalqını Zəfər Günü münasibətilə təbrik edib, bu Qələbəmizin torpaqları işğal altında olan xalqlar üçün xüsusi örnək olduğunu dilə gətirib, dost ölkəmizə və xalqımıza davamlı sülh, əmin-amanlıq və tərəqqi arzulayıblar.
Digər natiqlər, həmçinin İordaniya ictimaiyyətinin də ölkəmizin əldə etdiyi bu şanlı Qələbəyə dəstək verdiyini, azərbaycanlı olduğumuzu biləndə bizi Qələbə və torpaqlarımızın azad olunması münasibətilə təbrik etdiklərini bildiriblər.

Victory Day of Azerbaijan was celebrated in Jordan
On the occasion of November 8 - Victory Day, an event was held in the premises of the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Hashemite Kingdom of Jordan with the participation of local community representatives, businessmen, as well as members of the Azerbaijani community in Jordan.
Azerbaijan's ambassador to the Hashemite Kingdom of Jordan, H.E. Mr. Eldar Salimov, opened the event which began with the commemoration of our martyrs who sacrificed their lives for the freedom of Azerbaijan, and playing of the national anthems of Azerbaijan and Jordan. Ambassador E.Salimov talked about the arduous political and diplomatic paths leading to this Victory Day, he said that the historical Victory is a holiday of national pride of our people, a celebration of the power of our state.
The ambassador brought to the attention of the event participants that the solidarity, support and unity of our soldiers at the front, citizens at the rear, and compatriots outside the borders of the country are of great importance in liberating the lands of the Motherland from the enemy, which have been under occupation for more than 30 years. E.Salimov said that after the signing of the tripartite statement on November 10, 2020, the Armenian side did not comply with the obligations assumed by the terms of the said document, did not withdraw its illegal military units from our territories, resorted to constant provocations, and as a result created a threat to our national security, territorial integrity and sovereignty. He also said that on September 19-20, 2023, these threats were eliminated as a result of local anti-terrorist measures carried out by our heroic Army.
The ambassador shared with the participants of the event the latest information on the progress of the normalization process between Azerbaijan and Armenia, he mentioned the restoration and reconstruction works carried out in our territories freed from occupation, the return of our internally displaced persons to their ancestral homes, the dangerous situation caused by the mines buried by the Armenian army in our territories and its consequences.
Then the representatives of Jordanian public and the members of Azerbaijani community made their speeches and congratulated Azerbaijani state and people on the occasion of the Victory Day, they expressed that this Victory is a special example for the nations whose lands are under occupation, and wished our friendly country and people continuous peace, tranquility and progress.
Other speakers also said that Jordanian public supported this glorious Victory achieved by our country, and congratulated on the occasion of the Victory and the liberation of our lands.