Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Fransanın Avropa və Xarici İşlər Nazirliyinin Fransa vətəndaşının tutulması ilə əlaqədar Azərbaycan əleyhinə açıqlaması ilə bağlı yerli mətbuatın sualına cavabı
Sual: Fransa Respublikasının Avropa və Xarici İşlər Nazirliyi Frans-Press Agentliyinin sualına cavabında Azərbaycanda Fransa vətəndaşının əsassız olaraq tutulduğunu və onun dərhal azad edilməsini tələb etdiklərini bildirib. Bu açıqlamanı necə şərh edərdiz?
Cavab: Fransa vətəndaşının əsassız olaraq tutulduğu barədə Fransanın Avropa və Xarici İşlər Nazirliyinin iddialarının heç bir əsası yoxdur. Bu əsassız bəyanat reallığın təhrif olunması, Azərbaycanın daxili işlərinə və qanuni təhqiqat prosesinə növbəti müdaxilə cəhdidir.
Fransa Respublikasının vətəndaşı Martin Rian 4 dekabr tarixində Azərbaycan Respublikasının Cinayət Məcəlləsinin 276-cı maddəsində (cəsusluq) nəzərdə tutulmuş əməlin törədilməsində şübhəli bilinərək tutulub. Daha sonra, onun barəsində məhkəmə qərarı ilə 4 ay müddətinə həbs qətimkan tədbiri seçilib.
Azərbaycan tərəfi sözügedən Fransa vətəndaşı barəsində tədbirlər görərkən milli qanunvericiliyə və beynəlxalq öhdəliklərə tam olaraq əməl edib. Şübhəli bilinən şəxs tutulandan etibarən Fransa səfirliyinin konsulluq əməkdaşları ona bir neçə dəfə baş çəkib və onlar cinayət işindən tam məlumatlıdırlar.
Bundan əlavə, Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin qeyd edilən şəxsin Fransa səfirliyinin iki əməkdaşı ilə işbirliyi ilə bağlı məsələnin araşdırılması məqsədilə Fransanın Azərbaycandakı səfirliyinə verbal nota ünvalamasına baxmayaraq, Fransa tərəfi hər hansı bir izahat verməkdən və istintaqda əməkdaşlıqdan imtina edib. Bununla əlaqədar, səfirliyin bu iki əməkdaşı Azərbaycan tərəfindən arzuolunmaz şəxs elan ediliblər.
Biz bir daha, Fransa tərəfini Azərbaycanın daxili işlərinə və qeyd olunan təhqiqat tədbirlərinə müdaxiləni dayandırmağa şiddətlə çağırırıq.

Response by Aykhan Hajizada, MFA Spokesperson, to the question of the local media on anti-Azerbaijani statement made by the French Ministry of Europe and Foreign Affairs about the detention of the citizen of France
Question: The Ministry of Europe and Foreign Affairs of the French Republic in response to the question by the Agence France-Presse has stated that they consider the detention of the citizen of France in Azerbaijan to be arbitrary and demand the immediate release of him. How would you comment this statement?
Answer: The claims by the French Ministry of Europe and Foreign Affairs that the detention of their citizen is arbitrary is null and void. This baseless statement is another attempt to distort the reality, and intervene into the internal affairs of Azerbaijan and the legal investigation process.
Martin Rian, a citizen of the Republic of France, was detained on 4 December 2023 on suspicion of committing the crime under the Article 276 (espionage) of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan. Later, the Court made a decision about the pretrial detention of this person for 4 months.
The Azerbaijani side has fully complied with the national legislation and international obligations while taking measures against the mentioned French citizen. Since his detention the Consular officers of the French Embassy have visited the suspect several times and are fully aware about the case.
Moreover, notwithstanding the fact that the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan has addressed the note verbale to the Embassy of France in Azerbaijan requesting the investigation of the case regarding the collaboration of the mentioned person with two employees of the French Embassy, the French side has refused to provide any explanation and declined cooperation in the investigation. Therefore, these two employees were declared as personae non gratae by Azerbaijan.
We once again strongly urge the French side to cease the intervention into the internal affairs of Azerbaijan and the criminal investigation measures related the mentioned case.