Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın 15 fevral tarixində hökumət iclasında çıxışı zamanı səsləndirdiyi iddialara dair şərh
Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın 15 fevral tarixli hökumət iclasında növbəti dəfə səsləndirdiyi əsassız iddialar bölgədə qəsdən gərginlik yaratmaq məqsədi daşıyır.
İlk növbədə qeyd edək ki, hərbi qulluqçumuzun yaralanmasına cavab olaraq ölkəmizin həyata keçirdiyi tədbirlərin təcavüz kimi qiymətləndirilməsi faktların saxtalaşdırılmasıdır. 12 fevral tarixində Ermənistan tərəfinin təxribatlarının 5 aya yaxın müddətdə hökm sürən sabitliyi pozduğu və bunun məsuliyyətinin Ermənistan tərəfində olduğu hər kəsə yaxşı məlumdur. Eyni zamanda, Ermənistan Müdafiə Nazirliyinin Azərbaycan hərbçisinin yaralanması faktı ilə bağlı araşdırma aparılacağı barədə vədlərinə indiyə qədər nəyə görə əməl olunmadığına izahat verilməsi, habelə Ermənistanın sərhəd postlarında müxtəlif hərbi qruplaşmalara məxsus muzdluların Müdafiə Nazirliyinə hansı əsasda tabe olması məsələsinə aydınlıq gətirilməsi faydalı olardı.
Azərbaycanın anklav və eksklav kəndləri məsələsinə istinad edən Ermənistan baş naziri növbəti dəfə guya Azərbaycanın 31 kəndin ərazilərini işğal altında saxladığını iddia etməsi siyasi manipulyasiyanın tərkib hissəsidir. Əvvəlki bəyanatlarında belə kəndlərin 32 olduğunu bildirən baş nazirə xatırlatmaq istərdik ki, Azərbaycanın səkkiz kəndinin geri qaytarılmasına dair Ermənistanın öhdəlikləri mövcuddur.
Həmçinin, 1991-ci ilin sərhədləri və Alma-Ata bəyannaməsi əsasında ərazi bütövlüyünə və delimitasiyanın həyata keçirilməsinə istinad edən Ermənistan tərəfinin son 35 ilə yaxın müddətdə nəyə görə bu xəritələrə və razılıqlara əməl etmədiyinə, Sovet xəritələrində əksini tapmış sərhədləri qəbul etməkdən imtina etdiyinə, Azərbaycan ərazilərini işğal etdiyinə izahat verməsi yaxşı olardı.
Ermənistanın bütün qonşularının ərazi bütövlüyünü dəstəklədiyini iddia edən baş nazirə Ermənistan Konstitusiyasında, qüvvədə olan qanunvericilik aktlarında, rəsmi məktublarında, rəsmi bəyanatlarında, beynəlxalq təşkilatlar və məhkəmələrdə yaydığı sənədlərdə Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə qarşı davam edən iddialarını xatırlatmaq istərdik.
Ermənistan tərəfi həqiqətən də sülh prosesində maraqlıdırsa, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə qarşı iddialarından əl çəkməlidir.

Commentary on the allegations made by Nikol Pashinyan, Prime Minister of Armenia during his speech at the government meeting dated 15 February
Unfounded allegations made by Nikol Pashinyan, Prime Minister of Armenia at the government meeting dated 15 February are intended to deliberately inflame tension in the region.
First and foremost, referring to the actions of Azerbaijan which were taken in response to the injury of one of our servicemen as an act of aggression is a falsification of facts. It is well-known that the stability that had been prevailing for almost five months was spoiled by the provocations of Armenia on 12 February, and Armenia is accountable for this. At the same time, it would be useful to clarify why the Ministry of Defense of Armenia didn’t fulfill their commitment regarding an investigation into the injury of an Azerbaijani soldier so far, as well as on what basis the mercenaries from different military groups at the border posts of Armenia were subordinated to the Armenian Ministry of Defense.
Referring to the issue of enclave and exclave villages of Azerbaijan, another assertion of the Prime Minister of Armenia that Azerbaijan had occupied the territories of 31 villages is part of political manipulations. We would like to remind the Prime Minister, who stated in his previous statements that there are 32 such villages, that Armenia first and foremost has obligations to return 8 villages of Azerbaijan.
It would be appropriate to get an explanation why Armenia, which refers to the territorial integrity and conduct of delimitation on the basis of the borders of 1991 and the Alma-Ata Declaration, has not complied with these maps and agreements in the last 35 years, refused to accept the borders reflected in the Soviet maps, and occupied the territories of Azerbaijan.
We would like to remind the Prime Minister, who claims that Armenia supports the territorial integrity of all its neighbors, the ongoing claims against the territorial integrity of Azerbaijan in Armenia’s Constitution, legislative acts in force, official letters, statements, documents distributed in international organizations and courts.
If Armenia is genuinely interested in the peace process, this country should abandon its claims against the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan.