Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Fransanın baş naziri Qabriel Attalın erməni icması ilə görüşdə səsləndirdiyi fikirlərlə bağlı şərhi
20 mart 2024-cü il tarixində Fransa Respublikasının baş naziri Qabriel Attalın Fransanın Erməni Təşkilatlarının Əlaqələndirmə Şurasının illik tədbirində zamanı Azərbaycana qarşı səsləndirdiyi və Ermənistanı birtərəfli qaydada müdafiə edən əsassız iddialarını qətiyyətlə pisləyirik.
Azərbaycanın öz suveren ərazilərində yerləşmiş Ermənistan silahlı qüvvələrinin qalıqlarına qarşı aparılmış anti-terror tədbirlərini qınayan və Azərbaycanın guya Ermənistan ərazilərini işğal etməkdə təqsirləndirən Fransa baş nazirinə xatırladırıq ki, Azərbaycan tərəfinin həyata keçirdiyi tədbirlər beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə, eləcə də Fransanın daimi üzvü olduğu BMT Təhlükəsizlik  Şurasının keçmiş Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi ilə bağlı qətnamələri ilə tam uyğundur.
30 ilə yaxın müddətdə davam etmiş Ermənistan təcavüzünə və Azərbaycan ərazilərinin işğalına, habelə hal-hazırda Ermənistanın Azərbaycanın 8 kəndini hələ də işğal altında saxlamasına qarşı çıxmayan Fransanın heç bir əsas olmadan Azərbaycanı güc tətbiqində təqsirləndirməsi absurddur.
Bir daha, Fransa tərəfini öz tarixindən dərs çıxarmağa, Azərbaycanın daxili işlərinə qarışmamağa və bu cür təxribat xarakterli bəyanatlara son qoymağa çağırırıq.

Commentary by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs regarding the remarks of Gabriel Attal, Prime Minister of France during the meeting with Armenian community
We strongly condemn the unfounded anti-Azerbaijani allegations of Gabriel Attal, Prime Minister of the French Republic, made during the annual event of the Coordinating Council of Armenian Organizations of France dated 20 March 2024, that unilaterally defend Armenia.
We remind the Prime Minister of France, who condemns the counter-terrorism measures taken against the remnants of the armed forces of Armenia stationed in the sovereign territories of Azerbaijan and accuses Azerbaijan of allegedly occupying territories of Armenia, that the measures taken by Azerbaijan are fully consistent with the norms and principles of international law, as well as the resolutions related to former Armenia-Azerbaijan conflict of the UN Security Council, where France is a permanent member.
It is outrageous that France, which did not object Armenia's almost 30-year aggression and occupation of Azerbaijani territories, as well as the fact that Armenia still continues to keep 8 Azerbaijani villages under occupation, accuses Azerbaijan of using force without any apparent cause.
Once again, we call on the French side to learn from its history, not to interfere in the internal affairs of Azerbaijan and to put an end to such provocative statements.