Xarici İşlər Nazirliyinin 4 Aprel - Beynəlxalq Mina Xəbərdarlığı və Minatəmizləmə Fəaliyyətinə Yardım Günü ilə bağlı bəyanatı
4 aprel tarixi Beynəlxalq Mina Xəbərdarlığı və Minatəmizləmə Fəaliyyətinə Yardım Günü kimi qeyd olunur.
Azərbaycan Respublikasının ərazilərinin Ermənistan tərəfindən 30 ilə yaxın davam edən hərbi işğalı zamanı, habelə hazırkı postmünaqişə dövründə mina təhdidindən əziyyət çəkən, çoxsaylı mina qurbanları verən ölkəmiz mina təhlükəsi ilə ciddi şəkildə mübarizənin vacib olduğunu vurğulayır.
Ermənistan tərəfindən hətta postmünaqişə dövründə belə davam etdirilən mina təhdidi bölgədə aparılan bərpa və yenidənqurma işlərini, keçmiş məcburi köçkünlərin öz torpaqlarına qayıdışı prosesini ləngitməklə yanaşı, vətəndaşlarımızın həyat və sağlamlıqları üçün ciddi təhlükə mənbəyi olaraq qalmaqdadır.
44 günlük Vətən müharibəsi və münaqişənin bitməsindən sonra belə Ermənistan üzərinə götürdüyü öhdəliklərinə zidd olaraq, Laçın yolundan qeyri-qanuni məqsədlər, o cümlədən mina təhdidinin davam etdirilməsi məqsədilə istifadə edib. 2022-ci ildə Laçın və Kəlbəcər rayonlarının ərazisində 2021-ci il Ermənistan istehsalı olan 2700-dən çox piyada əleyhinə minanın aşkar edilməsi bu faktı təsdiqləyir. 2023-cü ilin sentyabr ayında antiterror tədbirlərindən sonra, Rusiya sülhməramlı qüvvələrinin müvəqqəti yerləşdirildiyi Azərbaycan ərazilərində və bu ərazilərin perimetrləri boyunca 500 mindən artıq mina basdırıldığı faktının aşkarlanması bu təhdidin miqyasını sübut edən faktlardır. Bu, eyni zamanda, son onilliklər ərzində Ermənistan tərəfindən guya minaların istehsal və ixrac olunmadığı barədə bəyanatların heç bir əsasının olmadığını nümayiş etdirib.
Ermənistan tərəfindən davam etdirilən mina təhdidi nəticəsində demək olar ki, gündəlik əsasda baş verən mina partlayışları zamanı postmünaqişə dövründə ümumilikdə 350 nəfər azərbaycanlı mina qurbanına çevrilib. Onlardan 50 nəfər mülki şəxs, 15 nəfər hərbi qulluqçu olmaqla, 65 nəfər həlak olub.
İndiyədək baş vermiş mina hadisələrinin coğrafiyası, onların əksəriyyətinin keçmiş təmas xəttindən kənarda, xüsusilə mülki obyektlərin, yaşayış məntəqələrinin, habelə məzarlıqların yerləşdikləri məkanlarda baş verməsi Ermənistanın mina təhdidinin məqsədyönlü şəkildə mülki əhali arasında itkilərin çox olmasına yönəldiyini sübut edir. Bu da öz növbəsində Ermənistan tərəfindən azərbaycanlılara qarşı mövcud etnik nifrət və dözümsüzlüyün növbəti təzahürüdür.
Ölkəmiz tərəfindən bu təhdidə son qoymaq məqsədilə minalanmış ərazilərin xəritələrinin Ermənistan tərəfindən təqdim edilməsinə dair dəfələrlə çağırışlara baxmayaraq, bu ölkə uzun bir müddət ərzində ümumiyyətlə belə xəritələrin mövcudluğunu inkar edib. Beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən göstərilən təzyiqlər nəticəsində təqdim olunmuş, minalanmış ərazilərin kiçik bir hissəsinin əhatə olunduğu məlumatların etibarlılığı isə cəmi 25% təşkil edib. Son dövrlərdə baş verən mina hadisələrinin 55%-dən çoxu təqdim olunmuş məlumatların əhatə etdiyi ərazilərdən kənarda baş verib.
Ermənistan tərəfindən mina təhdidinə münasibətdə sərgilənən davranış postmünaqişə dövründə bölgədə dayanıqlı sülh və etimad quruculuğu istiqamətində görülən tədbirlərə  daha bir zərbədir.
4 Aprel - Beynəlxalq Mina Xəbərdarlığı və Minatəmizləmə Fəaliyyətinə Yardım Günündə Azərbaycan bir daha beynəlxalq ictimaiyyəti Ermənistanın mina təhdidinin qınanılması, bu ölkə tərəfindən mina xəritələrinin təqdim olunması, eləcə də Azərbaycanda mina təhdidinin aradan qaldırılması istiqamətində dəstək göstərmək məqsədilə ardıcıl tədbirlər görməyə çağırır.

Statement of the Ministry of Foreign Affairs on 4 April - International Day for Mine Awareness and Assistance in Mine Action
4 April is observed the International Day for Mine Awareness and Assistance in Mine Action.
The Republic of Azerbaijan that suffered from the landmine threat and has many landmine victims both throughout 30-year-long military occupation of its territories by Armenia, as well as during post-conflict period, emphasizes the importance of seriously addressing the landmine threat.
Ongoing landmine menace by Armenia even in the post-conflict period, remains a source of enormous danger to the lives and health of our citizens, along with impeding the restoration and reconstruction works in the region and the return of former IDPs to their lands.
Even after the end of the 44-day Patriotic War and the conflict, Armenia, contrary to its obligations, misused the Lachin road for illegal purposes, including the continuation of the landmine threat. This fact was confirmed in 2022 when more than 2,700 anti-personnel landmines produced in Armenia in 2021 were revealed in the Lachin and Kalbajar regions. Following counter-terrorism measures in September 2023, findings about more than 500,000 landmines had been planted in the Azerbaijani territories where Russian peacekeeping contingent were temporarily deployed and along the perimeters of these territories, are among the proofs that demonstrate the scale of this threat. At the same time, it has proved that the statements about the alleged non-production and non-export of landmines by Armenia during the last decades were completely unfounded.
Throughout the post-conflict period a total of 350 Azerbaijanis became landmine victims in the explosions which happen almost on a daily basis as a result of Armenia’s ongoing landmine threat. Among them 65 persons lost their lives, including 50 civilians and 15 military personnel.
Geography of landmine cases that have occurred so far, the fact that majority of them have taken place outside the former contact line, particularly in places where civilian facilities, residential areas, as well as cemeteries are located, proves that Armenia’s landmine threat has been purposefully aimed at high casualties among the civilian population. This, in turn, is yet another manifestation of the existing ethnic hatred and intolerance of Armenia against Azerbaijanis.
Despite our country’s repeated calls on Armenia to provide landmine maps in order to put an end to this threat, this country has at all denied the existence of such maps for a long time. However, the reliability of the information, which was presented as a result of pressure from the international community, covering a small part of the landmine planted areas, was only 25%. More than 55% of recent landmine cases have occurred outside the areas covered by the information provided.
The behavior displayed by Armenia in relation to the landmine threat is yet another setback to the peace and confidence-building measures taken during the post-conflict period in the region.
On 4 April - International Day for Mine Awareness and Assistance in Mine Action, Azerbaijan once again calls on the international community to take consistent measures for condemning the landmine threat of Armenia, providing landmine maps by this country, as well as rendering support to elimination of the landmine threat in Azerbaijan.