Azərbaycan müdafiə nazirinin İordaniya Haşimilər Krallığının Kralı ilə görüşü
İordaniya Haşimilər Krallığında rəsmi səfərdə olan Azərbaycan Respublikasının müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənov İordaniya Haşimilər Krallığının Kralı Əlahəzrət II Abdullah ibn Al Hüseyn ilə görüşüb.
Müdafiə naziri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin salamlarını və Kral Əlahəzrət II Abdullah ibn Al Hüseynə ünvanlanmış ölkəmizin ev sahibliyi edəcəyi BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) dəvət məktubunu qarşı tərəfə çatdırıb.
Görüşdə İordaniya ilə bir çox sahələrdə olduğu kimi hərbi sahədə də əməkdaşlığın vacibliyi vurğulanıb.

Azerbaijan Defense Minister meets with the King of the Hashemite Kingdom of Jordan
The Minister of Defense of the Republic of Azerbaijan, Colonel General Zakir Hasanov, who is on an official visit to the Hashemite Kingdom of Jordan, met with the King of the Hashemite Kingdom of Jordan His Majesty Abdullah II ibn Al Hussein.
The Minister of Defense conveyed greetings of the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces, Mr. Ilham Aliyev, and handed over an invitation letter addressed to King of the Hashemite Kingdom of Jordan His Majesty Abdullah II ibn Al Hussein regarding the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29) to be hosted by Azerbaijan.
The meeting emphasized the importance of cooperation with Jordan in the military field, as in many spheres.